2014-07-01 wniosek do ministra Zbigniewa Rynasiewicza ws. uregulowania w rozporządzeniu zakresu obowiązywania dop. prędkości wyrażonej znakiem B-33 w zestawie ze znakiem A-11a

opublikowano 01-07-2014 17:00


Szanowny Pan Zbigniew Rynasiewicz
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze wymienione w podpisie współpracujące organizacje społeczne środowiska ośrodków szkolenia kierowców zwracają się z prośbą o uwzględnienie poniższych uwag do nowelizowanego rozporządzenia z 31.07.2002 w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Uwagi

Prosimy o zamieszczenie w zmienianym rozporządzeniu normy prawnej „konsumującej” informację zawartą w piśmie DTD znak TD-7km-053-35/08 z 20.06.2008 (w załączeniu), w którym jednoznacznie stwierdza się, że prędkość wskazana znakiem B-33 zastosowanym łącznie ze znakiem A-11a tj. w układzie znaków jak obok, odnosi się jedynie do miejsca umieszczenia progu zwalniającego.

Uzasadnienie

Powyższa konkluzja uzasadniana jest przepisami pkt. 8.1 załącznika 4 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia
3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Jak wskazuje nazwa, w/w rozporządzenie jest głównie stosowane przez zarządców dróg, inżynierów ruchu, projektantów oznakowania dróg i ciągów komunikacyjnych, a więc nie jest znane wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Powszechnie znane i egzekwowane przez funkcjonariuszy, inspektorów organów kontroli ruchu drogowego jak i egzaminatorów na egzaminach państwowych na prawo jazdy są przepisy §27 rozporządzenia MI oraz MSW z 31.07.2002r w sprawie znaków i sygnałów drogowych traktujące o miejscach do których obowiązuje ograniczenie prędkości wyrażone znakiem B-33, a które niestety nie zawierają zastrzeżenia czy odniesienia do miejsca obowiązywania ograniczenia prędkości wyrażonego znakiem B-33 w zestawie ze znakiem A-11a, a o którym mowa w pkt. 8.1 załącznika 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków…

Naturalnie ta niejednoznaczność i rozbieżności przepisów skutkują poważnymi aczkolwiek niezawinionymi konsekwencjami dla obywateli w postaci:

1. nakładanych i egzekwowanych mandatów karnych za przekraczanie prędkości poza progiem zwalniającym

2. negatywnych wyników egzaminów państwowych na prawo jazdy za przekraczanie prędkości poza progiem

3. konsternacji, konfliktów interpretacyjnych itp.

Ponadto w środowiskach związanych z ruchem drogowym od lat toczy się polemika w tej sprawie, jako przykładową załączamy publikację z „Paragrafu na drodze” p. Adama Rezy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który dla wyeliminowania wątpliwości proponuje kosztowne uzupełnienia oznakowania progów zwalniających znakami uchylających ograniczenie prędkości lub tabliczkami T-20.

Naszym zdaniem, taniej i efektywniej będzie wprowadzić stosowne regulacje w aktualnie zmienianym rozporządzeniu.

Przypominamy, że OIGOSK pismem l.dz. 43/2012 już 28 marca 2012r występowała do Resortu Transportu z wnioskiem o rozwiązanie tego istotnego problemu.
W odpowiedzi, pismem znak
TD-2wt-5142-68/12 z 24 kwietnia 2012 (w załączeniu) – Departament Transportu Drogowego poinformował, że na ówczesnym etapie prac legislacyjnych nie ma możliwości uwzględnienia tego wniosku i jednocześnie zapewnił, że zasadność uzupełnienia rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowycho postulowane przepisy „zostanie poddana analizie przy kolejnych nowelizacjach tego rozporządzenia”.


Skoro aktualną inicjatywę zmian rozporządzenia uzasadnia się między innymi troską o poprawę spójności wzmiankowanych rozporządzeń, to niniejszy wniosek w pełni wpisuje się w zakres przedmiotowy nowelizacji.

Dlatego wierzymy, że również ta kwestia dotycząca kompatybilności ważnych przepisów zostanie wreszcie jednoznacznie uregulowana przy okazji omawianej nowelizacji rozporządzenia!

Przykładowo §1 pkt.6 projektu rozporządzenia mógłby otrzymać brzmienie:

6) w §27:

a) po ust.1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

„1a Dopuszczalna prędkość określona na znaku B-33 zastosowanym w zestawie ze znakiem A11a obowiązuje bezpośrednio przed i na progu zwalniającym”,

b) w ust.3 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

„ Znak B-33, określający dopuszczalna prędkość większa niż 50 km/h, umieszczony na obszarze zabudowanym, dotyczy samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem:”

zredagował: Roman Stencel
1 lipca 2014

Scan wniosku tutaj